Pravidla, které byste měli vědět, když cestujete po Evropě

Když si vezmete svou kameru s sebou při cestě do zahraničí, můžete tak být v případě incidentu nebo nehody velmi nápomocní. Ovšem stejně jako se liší silniční pravidla v různých zemích, tak se liší i pravidla pro užívání palubních kamer v zahraničí.

Zvláště při natáčení lidí nebo jejich poznávacích značek aut bez jejich svolení a určitých budov / nemovitostí, může dojít k porušení zákonů o ochraně soukromí a ochraně dat.
Bohužel pro to neexistují žádné bližší předpisy EU; níže naleznete bližší informace o těchto pravidlech:

 
 
Kde můžete legálně používat vaši kameru ?
Podle nedávného usnesení ADAC a WHICH:

Pokud chcete použít záznam jako důkaz v Bosně-Hercegovině, Dánsku, Finsku a Francii;; účastníci nehod / havárie by měli být informováni dříve, než předložíte záběry úřadům.

V Chorvatsku, Itálii, Maltě, Nizozemsku, Norsku, Belgii, Rumunsku, Polsku a Švédsku můžete používat kameru pouze pro soukromé použití, a také řidič nesmí být rozptylován umístěním kamery na palubní desce včetně jejího příslušenství (kabely).

Ve Švédsku a Polsku nahrávky musí být pravidelně přepisovány a kamera musí jít snadno odstranit z palubní desky.

V Srbsku, Španělsku, České republice a Maďarsku by kamera měla mít nastaveno pouze nízké rozlišení, zbytečné údaje by měly být po pěti dnech vymazány a tak chráněny před neoprávněným zneužitím třetími osobami.

Poznámka:Ve všech výše uvedených zemích budete muset mít souhlas s každou rozpoznatelnou osobou ve videu před odesláním online. V Polsku však nemůžete posílat videa bez souhlasu lidí, a to ani při zastírání jejich tváří nebo poznávacích značek.

 

V Německu každý kdo nahrává pouze pro soukromé účely, nebude porušovat zásady ochrany osobních údajů, pokud jsou ostatní osoby nebo poznávací značky automobilů zastíněny. Používáte-li autokameru pro účely natáčení ostatních, kteří porušují dopravní zákony, porušujete zákon. Pokud se podílíte na incidentu, je možné předložit záznam videokamery jako důkaz, ale uvědomte si, že v některých případech se může záznam obrátit proti uživateli autokamery z důvodu porušení pravidel ochrany osobních údajů.

 

Ve Švýcarsku musí být zřejmé, že používáte autokameru pouze pro soukromé účely. Při incidentu nebo nehodě můžete použít nahrávku pouze dané situace, nesmíte však zveřejňovat předchozí videozáznamy, než k nehodě došlo.
 
V Lucembursku a Portugalsku je používání autokamery nelegální.
 
Použití kamery v Rakousku není dovoleno. V případě prvního přestupku může být pokuta ve výši € 10,000 V případě opakovaného přestupku až € 25,000.
 
Tip:Tyto předpisy mohou být změněny.
Nejlepší rada, kterou vám můžeme dát, je respektovat soukromí ostatních lidí a neposílat videa, kde lidé mohou být viděni, aniž by k tomu dali souhlas.
Zkontrolujte, prosím, pokyny k instalaci a ujistěte se, že autokamera a kabely neblokují výhled řidiče.